Co je pánevní dno?
- Je to skupina tkání (svaly, vazy, fascie atd.).
- Je součástí hlubokého stabilizačního systému (pánevní dno, bránice, svaly podél páteře, vnitřní svaly břicha).
Jakou má funkci?
- Poskytuje pevnou a pružnou oporu vnitřním orgánům, které se nachází v pánvi (močový měchýř spolu s močovou trubicí, konečník, u žen děloha).
- Reguluje jejich polohu uvnitř pánve.
- Je součástí opěrného systému páteře, nachází se ve „středu těla“ a přenáší síly z dolních končetin na trup (chůze, …).
- Má významný podíl na kontinenci moči a stolice.
- Ovlivňuje sexualitu, plodnost a psychickou stabilitu.
- Zdravé pánevní dno se aktivuje ve fázi potřeby (zkrátí se, zatne, smrští) a umí se kontrolovaně uvolňovat (relaxuje, natáhne se, prodlouží).
- Namáhané je následkem různých vlivů (porod, hormonální změny, nedostatek pohybu, nadměrná fyzická zátěž, stres).
- Nefunkční pánevní dno je buď stažené (neumí povolit, zatrnutí, v trvalé křeči) nebo naopak se neumí aktivovat a je trvale povoleno (oslabení, ochabnutí).
Behaviorální terapie
Behaviorální terapie je psychoterapeutický směr, který se v léčbě inkontinence zaměřuje na korekci pohybových stereotypů a vžitých režimových návyků. Principem je uvědomit si, co inkontinenci vyvolává či zhoršuje, a eliminovat tyto faktory. Předpokladem úspěšné léčby je aktivní přístup pacienta. Terapie se zaměřuje na pitný režim, dietní opatření a s tím související redukci hmotnosti a prevenci obstipace, vyprazdňování moči a mikční návyky (chodit pravidelně močit, nepřeplňovat močový měchýř, ke konci mikce nedotlačovat a nepřerušovat proud močení). Při terapii inkontinence urgentní je navíc důležité léčit či předcházet onemocnění, která sekundárně úniky moči vyvolávají – prevence rozvoje zánětu a vzniku litiázy, terapie infekcí močových cest apod. Svoje místo zaujímá i tzv. trénink močového měchýře (bladder drill), jenž slouží k obnově kontroly mikčního reflexu. Dle vyplněné pitné a mikční karty se pacientovi individuálně doporučí močit v pravidelných časových úsecích, které jsou delší než nejkratší čas mezi mikcemi, a postupně se tyto intervaly prodlužují.
Cvičení svalů pánevního dna
Lehčí stupně stresové inkontinence mají z cvičení svalů pánevního dna jasný profit. V případě stresové inkontinence vyššího stupně, urgentní a smíšené je rehabilitace součástí komplexní péče. Cvičení vede ke zlepšení koordinace svalů pánevního dna, močové trubice a močového měchýře při stresových manévrech – při kašli, při zvedání břemen atd. Historicky nejznámější rehabilitační technikou je systém, který vytvořil Arnold Kegel. Několik sérií tzv. Kegelových cviků je doporučeno provádět 3 x denně po dobu 2 minut (5). Dnes existuje několik moderních škol a směrů, které vychází z Kegelových cviků, pilates, jógy, rehabilitačních technik a různých druhů zdravotního cvičení. Výsledky pravidelného cvičení lze očekávat přibližně za 4 až 5 měsíců (5).
Pokud si chcete vyzkoušet cvičení svalů pánevního dna, doporučujeme shlédnout toto video: https://youtu.be/XZPHHAN0oVE Celý cyklus videí je primárně určen pacientům s roztroušenou sklerózou, avšak cvičení je velmi názorné a účinné i pro pacienty s jakýmkoli typem inkontinence moči bez ohledu na další přidružená onemocnění.
Ke zlepšení vědomé kontroly nad posilováním a relaxací svalů pánevního dna slouží tzv. biofeedback – kontrola prsty (digitální), manometrem, elektromyograficky, konusy či míčky, které se vkládají do pochvy. Používají se hlavně u žen, jež svaly pánevního dna nevnímají a neumí je aktivně do cvičení zapojit. Je ale nutné, aby žena uměla pracovat se svým pánevním dnem dříve, než použije tyto „vložné“ pomůcky. Vaginální pesary a tzv. pesaroterapie se uplatňuje při stresové inkontinenci a sestupu pánevních orgánů. Pesary upravují porušené anatomické poměry a zvyšují výtokový odpor v močové trubici, jenž brání úniku moči. O možnosti pesarové terapie se informujte u svého gynekologa, metoda není vhodná pro každou ženu.
Terapii smíšené inkontinence volíme dle převažujících obtěžujících příznaků. U pacientů s dominujícími urgentními symptomy může operace pro stresovou složku zhoršit úniky moči. Je proto velmi nutné zvážit benefity a rizika operace a zvolit individuální léčbu.
Únik moči je stav, který omezuje pacienty v každodenní činnosti a v různé míře znepříjemňuje jejich život. Postihuje stovky miliónů lidí na celém světě, přičemž stále vysoké procento z nich nevyhledá pomoc lékaře. Je chybou bagatelizovat tento problém a rozhodně není na místě se z důvodů ostychu vyhýbat návštěvě lékaře. Rovněž nelze tyto obtíže považovat, hlavně ve vyšším věku, za něco běžného a s věkem samozřejmého. Pokud trpíte inkontinencí moči, neváhejte se nám svěřit.