Sestřička naší ambulance Bc. Prausová absolvovala ve dnech 29.11.2023 – 1.12.2023 kurz Intermitentní katetrizace v ošetřovatelské péči ve VFN Praha. Složením závěrečné zkoušky získala Certifikát k edukaci autokatetrizace a provádění katetrizace močového měchýře u muže.
Co je čistá intermitentní katetrizace (ČIAK) ?
ČIAK neboli „čikování“ je metoda, která napomáhá řešit poruchy vyprazdňování moči. Jedná se o opakované zavádění katetru do močového měchýře močovou trubicí za účelem jeho vyprázdnění. Probíhá v domácích podmínkách. Pacient si močový měchýř vyprazdňuje sám, eventuálně jej může cévkovat rodinný příslušník. Katetrizaci je důležité provádět v pravidelných časových intervalech. O schématu rozhodne lékař, který jej určí na základě mikčního diáře, jednotlivých porcí moče a event. urodynamického vyšetření. Lékař také rozhodne, zda se bude pacient pouze cévkovat nebo jen docévkovávat.
Základními indikacemi jsou: velké postmikční reziduum, líný měchýř, neurogenní poruchy a pacienti s neovezikou
Nejčastěji jde tedy o pacienty s roztroušenou sklerózou míšní, po úrazech páteře, někdy jsou to i pacientky po závěsných operacích v době, kdy ještě přetrvává postmikční reziduum. U pacientů s velkým reziduuem a při neovezikách se nejčastěji provádí právě pouze docévkovávání.
Více informací o ČIAK najdete na: https://www.coloplast.cz/Global/Czech%20Republic/Helios/Brochures/brozura-%c4%8cIK%20pro%20dosp%c4%9ble-01-2022-poslat.pdf